«تاثیر ویتامین های ب12 و ب9 در درمان کبد چرب غیرالکلی»

کبد چرب غیر الکل عبارت است از تجمع چربی در کبد که در اثر عوامل دیگری به جز مصرف الکل ایجاد و معمولا منجر به التهاب و آسیب کبدی می شود. ضمن اینکه در موارد شدیدتر یا تهاجمی تر، این عارضه ممکن است به عنوان استئاتوهپاتیت غیر الکلی تبدیل شود.

در حال حاضر هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند کبد چرب غیرالکلی و استئاتوهپاتیت غیر الکلی را درمان کند. اما مطالعه اخیر منتشر شده در مجله کبد شناسی، مکانیسم های آن را مورد بررسی قرار داده و کشف کرده است که پروتئین خاصی به نام سینتاکسین 17، به حذف سلول های مرده و ناسالم در کبد، کمک می کند. علاوه بر این، محققان دریافتند که ویتامین های ب12 و ب9 باعث افزایش سطح سینتاکسین 17 می شوند و به کاهش احتمال بروز فیبروز کبدی (ضخیم شدن یا زخم) و التهاب کبد کمک می کنند. به این صورت که سینتاکسین 17 با تاثیر بر هموسیستئین (اسیدآمینه ای که باعث شدیدتر شدن عارضه کبد چرب غیرالکلی می شود)، می تواند از آسیب های کبدی بیشتر، جلوگیری کند.

«بیماری کبد چرب غیر الکلی و استئاتوهپاتیت غیر الکلی»

مؤسسه ملی دیابت و بیماری‌های کلیوی گوارشی، تجمع چربی در کبد را به‌ عنوان مشخصه‌ای از بیماری کبد چرب غیرالکلی شناسایی می‌کند. برخی عوامل، احتمال ابتلا به عارضه کبد چرب غیرالکلی را در افراد افزایش می دهد، مانند:

اضافه وزن و چاقی

دیابت نوع 2

مقاومت به انسولین

سندرم متابولیک

فشار خون بالا

کلسترول بالا

افراد مبتلا به کبد چرب غیرالکلی، بیشتر در معرض ایجاد آسیب و التهاب کبد، که منجر به استئاتوهپاتیت غیر الکلی(کبد چرب غیرالکلی) می­شوند، هستند. استئاتوهپاتیت می تواند باعث ایجاد آسیب دائمی کبد شود و خطر ابتلا به سرطان کبد را افزایش دهد. در حال حاضر، هیچ دارویی وجود ندارد که بتواند به طور موثر، این بیماری را درمان کند.

دکتر جود اوبن، متخصص گوارش و کبد، معتقد است که بیماری کبد چرب غیر الکلی وضعیتی است که حدود 25 درصد از جمعیت جهان به آن مبتلا هستند و این عارضه بیشتر با چاقی همراه است. مرحله شدیدتر آن یعنی استئاتوهپاتیت غیر الکلی، حدود 5 درصد از جمعیت جهان را مبتلا می کند و منجر به سیروز کبدی، نیاز به پیوند کبد و سرطان کبد خواهد شد. مطالعات بیشتری برای درک دلایل ابتلا به استئاتوهپاتیت غیر الکلی مورد نیاز است تا بتوان آن را به طور موثر درمان کرد.

«ویتامین های ب، به کاهش التهاب کبد و فیبروز، در مراحل شدید کبد چرب غیرالکلی(ستئاتوهپاتیت) کمک می کنند»

مقاله تجربی مفصلی که به تازگی توسط Tripathi and Colleagues منتشر شده است (ژورنال کبد شناسی، ژوئیه 2022) نظرات تازه ای را درمورد بیماری کبد چرب غیرالکلی، ارائه می دهد. با استفاده از مدل ‌های غیرانسانی، آن‌ها به وضوح نشان دادند که ویتامین ب12 و ب9 ، التهاب کبد و فیبروز کبدی را در مراحل حاد کبد چرب غیرالکلی، کاهش می‌دهند.

به نظر می رسد این عوامل با تأثیر بر مسیر هموسیستئین عمل می کنند. البته این پژوهش با وجود نتایج بسیار امیدوارکننده، همچنان نیازمند تحقیقات بیشتر برای تکامل آن در خصوص کاهش التهابات کبد چرب غیرالکلی در انسان ها است.

پژوهشگران این تحقیق دریافتند که ویتامین درمانی می تواند از تجمع چربی، التهاب و فیبروز در دو مدل متفاوت موش مبتلا به کبد چرب غیرالکلی شدید، جلوگیری کند. یافته‌های بالینی آن ها نشان می‌دهد که ویتامین‌درمانی می‌تواند یک فرایند درمانی در مراحل اولیه باشد، به خصوص در بیمارانی که میزان ب12 و ب9 پایینی دارند و سطح هموسیستئین خون آن ها بالا است.

طبق این گزاش، بیماران کبد چرب غیرالکلی که دارای کم خونی شدید، گاستریت، جراحی قبلی بای پس معده، دیابت و مصرف متفورمین هستند، یا گیاهخوارانی که ویتامن های ب12 و ب9 کمی دریافت می کنند، افرادی هستند که بیشتر در معرض ابتلا به نوع شدیدتر این بیماری قرار خواهند گرفت. بهتر است که سطوح ب12، ب9 و هموسیستئین، این افراد از طریق انجام آزمایش و غربالگری، بررسی شود تا در صورت نیاز برای شروع درمان، ب12 و ب9 دریافت کنند.

«تحقیقات بیشتر در مورد کبد چرب غیرالکلی»

این مطالعه داده‌های بسیار خوبی را در حوزه‌ ی درمان کبد چرب غیرالکلی ارائه کرده است، با این حال، از آنجایی که در بسیاری از تحقیقات از مدل‌ های موش استفاده شده، مطالعات بیشتری برای تأیید یافته ‌ها و تعیین بهترین روش برای درمان افراد مبتلا به عارضه کبد چرب غیرالکلی شدید، مورد نیاز است.

0 دیدگاهبستن دیدگاه‌ ها

ارسال دیدگاه